مواد سازنده محصولات کياراآمبرا


کهربا
پودر خالص کهربا مهمترين و فعالترين ماده موثرموجود درمحصولات کياراآمبراست، (برای آگاهی بیشتر در باره سنگ کهربا رجوع کنید به پیشینه کهربا) اما اين فعاليت ويژه، خود به علت وجود اسيد سوکسينيک ياهمان اسيد کهربا می باشد. سوکسينيک اسيد يک دی کربوکسيليک اسيد است. اين نام ازکلمه لاتين سوکسينوم Succinum (به معنای کهربا) گرفته شده است و نقش بيوشيميايی آن درسيکل اسيد سيتريک به وضوح اثبات شده است.
بهترين نوع کهربا، کهربای بالتيکی است که 5 تا 7 درصد اسيد سوکسينيک دارد و در تمامی محصولات کياراآمبرا ازاين نوع کهربا (با خلوص کامل طبیعی) استفاده شده است.
اهميت سوکسينيک اسيد به علت ورود اين اسيد به چرخه کربس يا چرخه اسيدسيتريک است که مهمترين دستاورد آن توليد انرژی سلولی به شکل ATP است. اين انرژی:
- سبب ساخت اسيدهای آمينه سازنده کلاژن پوست (پرولين و لايزين) و تکثير DNA می شود که پيامد اين تکثير، سنتزپروتئين های اختصاصی پوست دردرم ( الاستين، کلاژن، کراتين، رتيکولين) می باشد،
- سبب جذب آب (به دليل هيدروفيل بودن DNA) می گردد که دربرگرداندن رطوبت به پوست نقش مهمی داشته،
- و همينطور سبب افزايش فعاليت های درون سلولی (رشد، تمايز، ساخت) فيبروبلاست ها ودرنتيجه باعث بازسازی وترميم زخم ها می گردد.
همراهی ديگر مواد موثر موجود درمحصولات مانند ويتامين E، ويتامين C، ويتامين A، مواد آنتی اکسيدان وUV فيلترهای قوی، روغن جوجوبا، روغن بادام شيرين، مواد مرطوب کننده قوی و... با اسيدسوکسينيک موجود در پودر خالص کهربا اثربخشی آن را راچندين برابر می نماید.آنتی اکسيدان قوی BHT
بوتيل هيدروکسی تولوئن یا BHT ترکيب آلی محلول درچربی و همينطور آنالوگ سنتتيکی از ويتامينE است که به عنوان مهارکننده اتواکسيداسيون (درجایی که ترکيبات ارگانيک غيراشباع توسط اکسيژن اتمسفر مورد حمله قرارمی گيرند) وهمينطور آنتی اکسيدان در صنايع غذایی، آرايشی، دارویی و... کاربرد فراوان دارند.
BHTواکنش اتوکاتالتيکی رابا تبديل راديکال های پروکسی به هيدروکسی پراکسيداز ( با دادن يک اتم هيدروژن) انجام می دهند.
Ro2. + ArOH RoOH + Ar O  
محصولات غيرراديکالRo2. + ArO.  
Rمی تواند آلکيل يا آريل باشد و ArOH ،BHT يا آنتی اکسيدان های فنلی مرتبط باشد.(هرBHT دو راديکال پروکسی را استفاده می کند.)

 

 

 

مواد فيلترکننده اشعه های مضرآفتاب (UVA ،UVB )
دو ماده به نام های اتيل هگزيل متوکسی سيناميت (Ethyl hexyl Methoxycinamate) و متيلن بيس بنزو تريازوليل تترا متيل بوتيل فنل (Methylene bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphnol) دو UV filter قوی بخصوص درمقابل اشعه UVBهستند که ازآسيب رسيدن به لايه های بيرونی پوست محافظت می کنند و به عنوان مهارکننده سنتز ملانين در محصولات کيارا آمبرا استفاده شده اند.

لازم به ذکر است اشعه UVB باعث ایجاد قرمزی و آفتاب سوختگی در پوست و موجب بوجود آمدن سرطان های پوستی می گردد و اشعه UVA در میزان بسیار بالا می تواند کمی در پوست ایجاد قرمزی نماید اما بیشتر باعث تغییر رنگ پوست و برنزه شدن آن می گردد. هر دو این امواج چه UVA و UVB در ایجاد پیری زودرس دخیل هستند. به عقیده محققان بهترین روش برای جلوگیری از چروک شدن پوست و سرطان های پوستی عدم قرار گرفتن به مدت طولانی دربرابر نور خورشید و استفاده روزانه و منظم از کرم های ضد آفتاب با فاکتور های محافظتی (SPF) مناسب می باشد. 

ويتامين E
به صورت Tocopherol و Tocopheryl Acetate در محصولات کیارا آمبرا استفاده شده است. این مواد به عنوان آنتی اكسيدان های قوی محلول درچربی فعاليت می كنند. قابل ذکر است که توکوفرول در ترکيب با سوکسينات ( یا همان اسید سوکسینیک) اثر بيشتری از ويتامين E(به تنهايی) درعمل آنتی اکسيدانی دارد.


ويتامين C

این ویتامین به صورت Ascorbyl Palmitate درمحصولات وجود دارد که شکل محلول در چربی اين ويتامين است و کوفاکتوری(Cofactor) برای "پروليل هيدروکسيلاز" و "لايزيل هيدروکسيلاز" بوده، سبب تحريک فيبروبلاست ها به ساخت کلاژن می شود. اين ويتامينDNA سلول ها را ازتخريب که در اثر اکسيداسيون ايجاد می شود، محافظت می کند. (Science News, Sep 2009)

همچنين اين ويتامين اثر ویتامین E را درخنثی نمودن راديکال های آزاد تقويت می کند وعلاوه برفعاليت های ذکرشده، خود يک آنتی اکسيدان قوی محسوب می شود.

 

 ويتامين A
این ویتامین به صورت رتينيل پالميتات Retinyl Palmitate (استراسيد پالميتات ورتينوليک اسيد) درمحصولات وجود دارد که دربدن به رتينول (محلول در چربی) و پالميتات تجزيه می شود. رتينول بلافاصله به رتينوئيک اسيدRetinoic acid) ) که متابوليت فعال ويتامين Aاست وروی سلول های پوست اثرمستقيم دارد تبديل می شود، چون درروی فيبروبلاست ها گيرنده هایی وجود دارند که اين شکل از رتينول می تواند به اين رسبتورها متصل شده و مراحل درون سلولی شامل رشد، تمايز و ساخت پروتئين های اساسی پوست مثل کلاژن والاستين را فعال کند.علت استفاده ازرتينل پالميتات دراين محصولات به دليل اثرات التهابی کمتری است که این ماده به نسبت رتينوئيک اسيد دارد، درراههای متابوليک بيشتر استفاده می شود و چون کمتر اکسيده می شود، درنتيجه قابليت نگهداری بيشتری دارد. اين نوع ويتامين دارای خواص آنتی اکسيدانی، لايه برداری، روشن کنندگی، ضدخشکی و زبری پوست، ضدجوش و آکنه بوده و همراهی آن با سوکسينيک اسيد سبب تحريک فيبروبلاست های درم به ساخت بيشتر کلاژن و تنظيم رشد وتمايز سلولی درپوست می شود.روغن جوجوبا

روغن این گیاه حاوی مواد معدنی مهمی از جمله: ويتامين های E و B كمپلكس و مواد معدنی سيليكن، كورووميوم، مس و روی و همچنين مقدار زيادی يُد است. با اثرگذاری این مواد، جوجوبا قادر است هركجا كه باكتری و عفونت قارچی هست، با آن مقابله نماید.
این روغن برای جوش های صورت بسیار مفيد است و به طور سنتی درگذشته در درمان زخم های مخاطی دهان، تب خال و زگيل مصرف داشته است. روغن جوجوبا همچنین خاصيت ضد ميكروبی دارد، بدين معنا كه درحقيقت رشد برخی باكتری ها و ميكروب ها وعوامل قارچی كه به پوست حمله می كنند را کند می نمايد. تركيبات شيميايی جوجوبا به چربی پوست نزديك هستند، همچنين به آسانی جذب شده و به ندرت باعث واكنش های حساسيتی حتی درپوست های حساس می شود.
اين روغن به نوعی يک رطوبت دهنده ومحافظت کننده طبیعی پوست هم به شمارمی رود. 

 

روغن بادام شيرين
این روغن سبب نرم ومرطوب شدن، طراوت وشادابی پوست، حفاظت دربرابر آلودگی هوا وعوامل نامطلوب جوی شده و حاوی عناصرمهم معدنی مثل پتاسيم وفسفراست.

 

 

 

 

 

 

 

روغن چوب دارچين

این روغن که در کرم کهربای پا استفاده شده است، خواص ضد ميکروبی و آنتی اکسيدانی ومرطوب کنندگی دارد.

 

 

 

مرطوب کننده ها
سديم هيالورونات ((sodium hyaluronate به عنوان يک مرطوب کننده قوی عمل می کند . 
گليسرين((glycerin، سوربيتول(Sorbitol) ودی پانتنول((D-Pantenol وروغن های ذکرشده به عنوان عوامل مرطوب کننده در محصولات استفاده شده اند.

ارتباط با ما

گروه بازرگانی به پژوه
آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، بالاتر از میرداماد روبروی متروی شریعتی ، برج مینا
021-22894682
info@chiara-ambra.ir

سایتهای مرتبط

محصولات کیاراآمبرا

  • محصولات خاویار کیارا آمبرا
  • محصولات کهربای کیارا آمبرا
  • محصولات  StemCell
  • عطر های کیارا آمبرا
All Right Reserved